Dørene åpner: 18:30
Arrangementsstart: 19:00
Språk: Norsk.
Merk: Arrangementet er gratis og billett garanterer ikke sitteplass. Kapasiteten er begrenset så kom tidlig for å sikre deg plass.
Fra 15.februar til 4.mai 2025 vises Norges mest omfattende utstilling av kunstneren Georg Baselitz på MUNCH. Han regnes som en av de viktigste tyske kunstnerne av sin generasjon sammen med kunstnere som Gerhard Richter, Sigmar Polke og Anselm Kiefer. Baselitz ble født i 1938 i et Tyskland styrt av nazistene, og vokste opp i kommunistiske Øst-Tyskland. I 1957 ble han kastet ut av kunstakademiet i Øst-Berlin for sin «sosiopolitiske umodenhet» og fant veien over til Vest-Berlin. Opplevelsen av å være født inn i en «ødelagt orden» har vært et sentralt tema gjennom hele kunstnerskapet hans.
23.februar 2025 er det valg i Tyskland. Landet står igjen i en brytningstid. Ytre høyre er på fremmarsj, sterke utenlandske interesser prøver å påvirke valget og kulturfeltet er sterkt polarisert etter halvannet år med den eskalerte Israel-Hamaskonflikten. Hvilke historiske linjer er viktige for å forstå årets valg og dagens situasjon? Hva blir viktige kulturpolitiske spørsmål fremover? Og hvilken aktualitet har Baselitz i alt dette?
MUNCH har invitert historiker og forfatter Astrid Sverresdotter Dypvik og kulturjournalist Olaf Haagensen til å se utstillingen og komme med sine refleksjoner rundt Tyskland da og nå ut fra sine fag- og interessefelt. Etter en innledning fra hver av dem vil de gå i samtale med kunsthistoriker og konseptutvikler for utstillingen på MUNCH, Nikita Mathias.
![CF Wesenberg](/globalassets/live/2025/baselitz/asd_foto_cf-wesenberg.jpg?w=800)
Astrid S. Dypvik
Astrid S. Dypvik (f. 1977) jobber som rådgiver i Tankesmien Agenda. Hun er historiker og forfatter og har gitt ut flere bøker om tysk historie og samfunn.
![Odin Drønen](/globalassets/live/2025/baselitz/olaf_haagensen_foto-odin-dronen_morgenbladet.jpg?w=800)
Olaf Haagensen
Olaf Haagensen (f. 1981) er kulturjournalist i Morgenbladet. Han er utdannet litteraturviter og har særlig arbeidet med minnekultur rundt holocaust.
![](/globalassets/live/2025/baselitz/nikita-mathias_ingen-kreditering.jpg?w=800)
Nikita Mathias
Nikita Mathias er kunsthistoriker, og som konseptutvikler på MUNCH jobber han særlig med innovative og engasjerende kunstformidlingsprosjekter.
©Golden Star, Georg Baselitz, 2007, Olje på lerret. Privat samling. Foto: Jochen Littkemann, Berlin